Kedy premýšľať o centrálnom vysávači?

Povysávajte rýchlejšie, dôkladnejšie a tichšie! Ako? Zaobstarajte si centrálny vysávač! Pri výbere nemusíte podstúpiť zložitú tortúru a rozhodovanie pre konkrétny model. Výber sa môže zúžiť na najbližšieho predajcu, alebo na odporúčanie konkrétnej značky, s ktorou má dobrú skúsenosť známy. O vhodnom type pre vašu domácnosť aj naprojektovanie rozvodov sa postará odborný predajca.

Výhody centrálneho vysávača:

  • Vysávanie je extrémne tiché, dosahuje hodnoty okolo 62 (dB). Hoci je to porovnateľný údaj ako pri tichých modeloch klasických vysávačov, hlučnosť sa dosahuje pri agregáte, ktorý je umiestnený v technických miestnostiach, takže v interiéri ho vnímate v oveľa menšej intenzite.
  • Vysoká sacia sila, ktorá sa ani časom neznižuje, pokiaľ neupcháte potrubie nevhodnými predmetmi.
  • Ľahká manipulácia a neobmedzený pohyb – pohybujete sa iba s približne 7 až 10 m ľahkou hadicou.
  •  V porovnaní s klasickým vysávaním sa čas skracuje až o 2/3 bežného času.
  • Máte domácnosť bez alergénov (prachové častice odchádzajú hadicou cez filter agregátu do exteriéru).

Kedy o centrálnom vysávači premýšľať? Vopred!

Keďže potrubie sa zvyčajne vedie v stenách či už domu alebo bytu, ideálne je o tomto pomocníkovi premýšľať ešte vo fáze hrubej stavby pred nanesením omietky. Potrubie vyúsťuje v interiéri cez špeciálne zásuvky, ktoré sa veľkosťou podobajú na bežné elektrické zásuvky, pričom okrúhly otvor na napojenie hadice prekrýva elegantné okienko. Nečistoty sa zbierajú do agregátu, centrálnej zbernej nádoby s motorom, ktorá sa zvykne situovať do garáže alebo do technickej miestnosti.

Agregát, teda motorická časť centrálneho vysávača, je väčšinou umiestnená v technickej časti domácnosti. Eliminuje tak pohyb prachových častíc v obytnom priestore.

  • Ak sa pre centrálny vysávač rozhodnete pri rekonštrukcii, i to je možné. Najlepšie keď sa prerába elektrina, voda alebo kúrenie. Potrubie sa pri tom môže klásť napríklad do drážky v podlahe. Jeho priemer je len 50 mm.

S údržbou či bez

Niektoré agregáty majú displej, ktorý vás informuje o momentálnom sacom výkone, alebo či nemáte upchaté potrubie. V takom prípade treba volať servis. Ak sa však pridŕžate inštrukcií predajcu o tom, kde sú hranice centrálneho vysávača, takýto problém riešiť nebudete musieť.

  • Na vysávanie popola, upratanie dielne či odsávanie vody, je dobré dokúpiť si separátor. Je to dodatočná nádoba, ktorá zvláda aj bezproblémové upratanie takýchto nečistôt.
  • K pravidelnej, i keď nie častej údržbe centrálneho vysávača, patrí vyprázdnenie nádoby vysávača. Pri bežnom režime ju stačí vykonať iba 2 až 3-krát ročne. Existuje však aj elegantnejšie riešenie – separátor na papierové alebo textilné vrecká.
  • Ak sa nechcete vôbec zaoberať nečistotami, zaobstarajte si centrálny vysávač, ktorý umožňuje suché aj mokré vysávanie. Nečistoty pri mokrom vysávaní odchádzajú spolu s vodou priebežne do kanalizácie.
  • A kedy sa vlastne bez servisu nezaobídete? Približne po 10-tich rokoch prevádzky sa ohlásia nefunkčné uhlíky. V tomto prípade musí zasiahnuť odborný servis, ktorý vám ich na mieste vymení za pár minút.

○○○○○

Čo za to?

Jednorázová položka je síce vyššia ako pri bežnom vysávači, ale porovnajte: Pokiaľ bežný vysávač zakúpite v sume okolo 100 až 200 €, priemerná cena centrálneho vysávača s montážou sa pohybuje od 1 000 € . Rozdiel nie je až taký veľký, hlavne ak zvážite záruku 5 až 20 rokov a servis v prípade poruchy v hodnote približne 20 €. Životnosť centrálnych vysávačov je v súčasnosti aj vyše 40 rokov. Prvý zásah môže prísť napríklad až po 10 rokoch, a aj ten sa môže týkať iba výmeny uhlíkov.

Autor: Edita JANÍKOVÁ/ipeknebyvanie.sk